Organizational Pulse

לעולם חוסן?

Organizational Pulse

לעולם חוסן?

מיה וינשטיין

מנהיגות בזמן משבר , חוסן

לעולם חוסן?

תובנות מפתיעות וכלים פרקטיים לבניית חוסן צוותי בתקופות משבר

מניית אפל זינקה בשנת ה- COVID 19 בכ-88%.  מנכ"ל אפל טים קוק זיהה אצל הצוותים בעלי חוסן נפשי ותפקוד גבוה מאפיינים מרכזים שתרמו להצלחתם והיוו חומת מגן אל מול האתגרים חסרי התקדים, שנבעו מהתמודדות עם המגפה העולמית.

למרבה הצער, שלא כמו אפל ישנן דוגמאות אחרות, המתארות ארגונים שהמגפה פגעה בהם, וזאת משום שלצוותיהם אין את הכישורים והיכולות הנדרשות להתמודדות אפקטיבית ויעילה עם מצבי דחק ומשבר. השאלה כיצד ניתן לשפר את אפקטיביות הצוות היא שאלה משמעותית בעולם העסקי המתאפיין בדינאמיות, שיבושים, תחרות וחוסר וודאות.

חוסן צוותי ונפשי הם היכולת הפסיכולוגית להתמודדות עם שינויים, מצבי דחק ומשבר. בעולם משובש הכולל שינויים תדירים ורבים הכרחי לפתח חוסן נפשי ברמת הפרט והצוות.

חוסן נפשי נמצא במתאם גבוה עם שלל תופעות חיוביות בארגון: לדוגמה, ירידה בקצב תחלופת עובדים ובכמות ההיעדרויות בשל מחלה, שבתורם מגדילים את רווחיות הארגון. בנוסף, חוסן נפשי תורם להעלאת רמת שביעות הרצון בעבודה, הפרודוקטיביות ועוד.

 ברמת הפרט, חוסן נפשי מהווה מדד אישיותי לניבוי היכולת להתמודד עם מצוקה עתידית ומקושר לתכונות ויכולות כמו חוללות עצמית, תחושת שליטה בחיי הפרט, תחושת מעורבות ומטרה בחיים וגמישות בהסתגלות לשינויים בלתי צפויים.
ברמת הצוות, חוסן מוגדר באופן דומה: יכולת הצוות להתמודד עם גורמי לחץ ולהתגבר עליהם באופן המשמר ביצועים איכותיים לאורך זמן.

ניתן לסווג את סוגי האתגרים הפוטנציאליים שעלולים לאיים על תפקוד צוות לשני סוגים: כרוניים ואקוטיים.
אתגרים כרוניים מייצרים קושי שמצטבר לאורך הזמן, אך מאחר שאתגרים אלו נוטים להיות בעלי עוצמה נמוכה (יחסית), הארגון עלול שלא להבחין בהם ואף להתעלם מהם כי הם אינם נתפסים כדחופים. דוגמאות לאתגרים כרוניים הם סביבת עבודה רועשת, עמימות בהגדרת התפקידים של חברי הצוות ומחלוקת אישית מתמשכת בין חברי צוות. דוגמאות לאתגרים אקוטיים הן לקוח זועם במיוחד, אובדן פתאומי של משאב חשוב או עלייה / ירידה קיצוניות בעומס העבודה.

כאשר צוות שאינו בעל חוסן נפשי נכנס למצב משבר, חברי הצוות עלולים להיות מרוכזים רק בעצמם, ובכך נפגעת הדינמיקה הקבוצתית של תהליכי קבלת החלטות ותיאום עבודה, כך שלבסוף ביצועי הצוות עלולים להידרדר. גם אם האתגרים שניצבים בפני צוותי העבודה אינם קטסטרופליים, הם לעיתים חמורים מספיק על מנת לפגוע בביצועי הצוות ולכידותו; צוותים רבים יהיו מסוגלים לצלוח אתגר או שניים, אך רק צוותים בעלי חוסן נפשי יצלחו את האתגרים תוך שמירה על מורל גבוה וביצועים איכותיים ויעילים לאורך זמן (ויקיפדיה).

 LHH ו- Ferrazzi Greenlight זיהו ארבעה מאפיינים קריטיים של צוותים בעלי חוסן גבוה: כנות, תושייה, חמלה וענווה.

מלבד המאפיין 'תושייה' אלה לא בדיוק המאפיינים שהיינו חושבים שיאפיינו צוותים בעלי חוסן נפשי גבוה, אז הנה קצת עליהם וכיצד כל אחד מהם לחוד וביחד, תורמים לפיתוח חוסן צוותי:

כנות
השאלה שנשאל כאן היא, האם הצוות שלך מסוגל לנהל דיאלוג כנה ולתת משוב זה לזה? צוותים בעלי חוסן גבוה מסוגלים לדבר אמת זה עם זה על מנת לזהות ולפתור באופן קולקטיבי את האתגרים העומדים בפניהם. לדוגמא תקלות המתגלות בזמן פיתוח מוצר. צוות מבצעי שיוצא לפעילות מבצעית שנכשלת, תוכנית הטמעה שהושקעו בה משאבים כספיים גדולים וניתוב תשומות של צוותי כוח אדם מקצועי, ולמרות הכול התהליך נחל כישלון.

עד כמה התרבות הארגונית אצלך בארגון תומכת בקיום דיאלוג פתוח וכנה על כישלונות  ועד כמה הצוות שלך בשל לקיים שיחת למידה ומשוב על הסיבות לחוסר ההצלחה?

תושייה
נשאל, האם כאשר הצוות שלך מתמודד עם אתגרים או בעיות, חברי הצוות מסוגלים לשתף פעולה כדי לייצר פתרונות יצירתיים ויעילים?

צוותים בעלי חוסן נפשי גבוה מתאוששים מהר מניסיונות שאינם צולחים ומקבלים בברכה אתגרים חדשים. הם מקדישים את מרצם לפיצוח אתגרים וממוקדים בהשגת התוצאות הרצויות ללא קשר לתנאים חיצוניים.

חמלה ואמפתיה
האם בצוות שלך, האנשים באמת דואגים אחד לשני ושותפים לכישלונות ולהצלחות כצוות? צוותים בעלי חוסן נפשי גבוה מפגינים דאגה אמיתית אחד כלפי השני. חוסן צוותי מתבטא לעיתים קרובות במחויבות עמוקה להגדרת הצלחה כהצלחה צוותית במקום לחפש הכרה כאינדיבידואל.

ענווה
האם חברי הצוות שלך מרגישים בנוח לבקש עזרה מחברי צוות אחרים? צוותים המאופיינים בחוסן נפשי גבוה, מוכנים לבקש עזרה כשהבעיה מסתבכת, מחבר צוות אחר ו/או מעובד בארגון. הם אינם מסתירים את חוסר הידע ומה שמנחה את התנהגותם זהו עקרון הפעולה אחריות קבוצתית להתמודדות אפקטיבית ויעילה עם אתגרים ומציאת פתרונות.

 6 כלים פרקטיים לפיתוח חוסן צוותי בהשראת GoForwardToWork.com

 1. פיתוח ביטחון פסיכולוגי- יצירת 'הפסקות מתודיות'
  האמונה שכל אחד מחברי הצוות יכול להתבטא ללא חשש מתגובה שיפוטית ו/ו סנקציה פורמלית או א-פורמלית- הנה קריטית ליצירת צוותים בעלי חוסן נפשי גבוה. כאשר מרגיש לכם שיש פיל בחדר, עצרו ועודדו את חברי הצוות לחלוק את מחשבותיהם ורגשותיהם.
 2. קליידוסקופ צוותי
  חשיפה של אירועים ממשיים, שאותם מבקשים להבין ואיתם חברי הצוות מתמודדים, באמצעות זוויות ראייה (עדשות) המיוצגות, בו זמנית, על ידי מומחים חיצונים לצוות, בנוכחות חברי הצוות המעורבים והשותפים לתהליך החקירה והלמידה.
 3. אינטימיות צוותית
  כדי לטפח אקלים צוותי המתאפיין בשיתוף, אמון ומעורבות, עודדו חברי צוות לשתף בפרקים מחייהם לרבות נקודות שיא ושפל. חווית הפגיעות מאפשרת לתכונות החמלה והענווה לבוא לידי ביטוי. חשוב ליצר מרחב בטוח ושאינו שיפוטי, לשיתוף חוויות אישיות. כמנהיגים זכרו, הסיפור האישי הנו אמצעי לבניית אמון, אינטימיות והתפתחות ואין לסיפור זכות קיום משל עצמו. הסיפור תמיד יהיה שייך לבעליו ולא יעשה בו 'שימוש צוותי'.
 4. לקיחת בעלות על אתגרים
  בצוותים בעלי חוסן גבוה מתאפשר שיח שמכיל רגשות כגון פחד וחשש אחד עם השני. שיח מסוג זה יתאפשר גם באמצעות מתן דוגמא אישית ושיתוף של מנהיגים בתחושותיהם לגבי תהליכים שונים, לרבות חששות ופחדים. מה שחשוב זה שהדיון לא יישאר ברמת החשש והפחד אלא שבאמצעות השיחה האותנטית יתכנס הצוות למציאת פתרונות. באמצעות החשש ניתן להבין טוב יותר, מה יכולות להיות המגבלות, ההתנגדויות בארגון ו/או מחוצה לו, למה הפתרון שנדון עלול להיכשל. כמנהיג עליך לעודד את חברי הצוות לקחת אחריות בחלקים הרלוונטיים להם, ולא לנקוט באסטרטגית פיזור אחריות ובהאשמה של אחרים. מצב זה מסכל יכולת למידה ויכולת למקצה שיפורים.
 5. בניית מערכת יחסים
  מנהיגים צריכים להראות באופן קבוע שהם מעוניינים בכל ליבם בהתקדמות הצוות וזאת באמצעות שאלת שאלות עומק להבנת הנושאים המעסיקים את חברי הצוות. יש לזכור שהשאלה היא רק חצי מהמשוואה: מנהיגים חייבים להקשיב היטב לתשובות שהם מקבלים מחברי הצוות. מהקשבה זו ימופו הפערים, יוגדרו המשאבים וילמדו הצרכים הנדרשים.
 6. ברומטר צוותי
  מומלץ להתחיל את הפגישה בפנייה לכל אחד מחברי הצוות לציון רמת האנרגיה שלו, בסקאלה מ-1-5 , כאשר הציון 5 מתאר אנרגיה גבוהה ואילו הציון 1 מתאר חוויה של חוסר אנרגיה, חוסר ויטאליות.

בסופו של דבר, חוסן צוותי הוא יכולת פסיכולוגית המתבטאת באיכות אנרגטית (פיסית, קוגניטיבית, רגשית, חברתית ורוחנית). אנרגיה מטבעה נדרשת לטעינה מחודשת, באופן קבוע, ועל כן גם צוותים המאופיינים בחוסן גבוה נדרשים לשכלל ולהעמיק ביכולת שמא יישארו רק זיכרונות המעידים על יכולת שביטוייה נחלשו.

אפשרויות שיתוף:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook

המלצות להמשך קריאה

רוצים לדעת עוד? בואו נדבר

רוצים לדעת עוד? בואו נדבר